Pošta je v strate, šéfke vyplatia odstupné 178-tisíc eur

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Odstupné vo výške 178 tis. eur, ktoré má dostať bývalá generálna riaditeľka Slovenskej pošty, a.s. Marcela Hrdá, považuje minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) za nehorázny zlatý, ba skôr platinový padák.

Zodpovednosť za to podľa neho nesie jeho predchodca Ján Figeľ (KDH), ktorý zmluvu s bývalou šéfkou pošty podpísal. Počiatek označil za nehorázne a maximálne alibistické tvrdenie KDH, že zodpovedné za vysoké odstupné je súčasné vedenie ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

„Je úplne nespochybniteľné, že pán Figeľ vedel o tejto zmluve všetky detaily, pretože ju schválil rozhodnutím jediného akcionára. A na samotnej zmluve je spolupodpísaný,“ povedal Počiatek v pondelok na mimoriadnom brífingu.

Jedna z najvyšších v histórii

Minister uviedol, že výška odstupného patrí v histórii určite medzi najvyššie na Slovensku.

„Drvivá väčšina tohto zlatého padáku je postavená na zlepšení hospodárenia v pošte. Pošta sa pod bývalým vedením tvárila, ako vylepšila svoje hospodárenie, čo v skutočnosti znamenalo zmenšenie plánovanej straty,“ uviedol ďalej Počiatek.

Pošta podľa neho vlani znížila plánovanú stratu okolo 12 mil. eur na necelých 8 mil. eur pred zdanením účtovnou operáciou, keď rozpustila opravnú položku vyplývajúcu zo súdneho sporu, lebo žalobca zomrel. Bývalý manažment pošty sa podľa neho nijako nepričinil o zníženie plánovanej straty.

Podľa KDH sa minister Počiatek sám usvedčil, že nejde o zlatý padák (odstupné), ale z veľkej časti o odmenu za zlepšené hospodárenie.

„Zlaté padáky tu boli počas prvej Ficovej vlády, kedy sa rozdávali nehorázne sumy v krachujúcich firmách. KDH presadzovalo vo vláde Ivety Radičovej výrazné zníženie odstupného a zavedenia odmeňovania na základe hospodárskych výsledkoch,“ uviedol v reakcii hovorca KDH Matej Kováč.

Suma pre Hrdú je aj pre KDH vysoká. Podľa opozičnej strany minister Počiatek by mal preto namiesto alibistického očierňovania pristúpiť k úprave podobných zmlúv.

Pošta hospodárila so stratou

Slovenská pošta, a.s. vlani hospodárila so stratou 7,83 mil. eur pred zdanením, respektíve 7,57 mil. eur po zdanení. Stratu pred zdanením tak znížila o 39,5 % oproti roku 2010. V porovnaní s plánovanou stratou 11,91 mil. eur pred zdanením dosiahla spoločnosť lepší výsledok o 34,3 %. Plánovanú stratu 12,91 mil. eur po zdanení pritom znížila o 41,4 %. Slovenská pošta naposledy dosiahla pozitívny výsledok v roku 2009, keď dosiahla zisk 2,54 mil. eur pred zdanením a 132 tis. eur po zdanení.

Zmluvu asi nezverejnia

Ministerstvo dopravy by chcelo zmluvu zverejniť, ale neumožňuje to zákon o ochrane osobných údajov. Minister si myslí, že údaje budú neskôr predsa len zverejnené v podobe majetkového priznania bývalej šéfky Slovenskej pošty.

„Jej odmena alebo zlatý padák reprezentuje zhruba 25 rokov priemerného platu bežného poštára,“ dodal Počiatek s tým, že Hrdá bola na čele Slovenskej pošty štrnásť mesiacov. Figeľ ju vymenoval koncom marca minulého roka a Počiatek ju odvolal v závere mája tohto roka.

Počiatek predpokladá, že zmluva je postavená tak, že vyplateniu vysokého odstupného sa zrejme nedá vyhnúť. Ministerstvo chce napriek tomu zvážiť právne kroky a podľa šéfa rezortu by bolo etické a férové, keby sa Hrdá svojho nároku na odmenu vzdala. Exriaditeľka pošty však podľa neho nenaznačila, že ju nechce. Minister tvrdí, že zmluvy nových riaditeľov spoločností v pôsobnosti rezortu zlaté padáky neumožňujú.

Informáciu o tom, že Hrdá môže podľa dokumentov podpísaných Figeľom dostať odstupné a mimoriadne odmeny vyše 178 tis. eur, priniesol v pondelok denník Sme. Nárok na peniaze by Hrdej nemal plynúť ako odchodné z postu predsedníčky predstavenstva pošty.

Vláda Ivety Radičovej totiž v marci rozhodla, že štátni zástupcovia v orgánoch firiem odstupné dostávať nemajú. Finančný nárok mohol Hrdej vzniknúť v odmenách za funkciu generálnej riaditeľky, odmeny určuje ministerstvo dopravy ako akcionár spoločnosti.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...