Potápajúci sa Cyprus chce zachrániť aj Rusko, ponúka mu úver

5.7.2012

ŠTRASBURG 5. júla (WEBNOVINY) – Cyprus by napokon nemusel dostať finančnú pomoc len zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie, ale aj z Ruska.

Kremeľ totiž malej ostrovnej krajine ponúka pôžičku za výhodnejších podmienok, potvrdil v stredu cyperský prezident Dimítris Christófias. Okrem toho, že ruský úver má nižší úrok, Moskva jeho poskytnutie nepodmieňuje žiadnymi úspornými opatreniami.

Experti z Európskej centrálnej banky a MMF v utorok pricestovali na Cyprus, aby s predstaviteľmi miestnej vlády rokovali o detailoch žiadosti o úver. Špekuluje sa, že problémový cyperský bankový sektor bude potrebovať finančnú injekciu približne vo výške 10 miliárd eur.

Krajina len tento týždeň prvýkrát vo svojej histórii prevzala rotujúce predsedníctvo v EÚ a prípadná pôžička z Ruska by okrem finančného mala aj politický rozmer. Christófias, ktorý vyštudoval v Sovietskom zväze a k Moskve má aj preto blízko, to však nepovažuje za nevhodné a podľa neho to „nie je žiadny hriech“.

Nikózia čakala na svoje prvé predsedníctvo dlhých osem rokov, podľa bruselských analytikov ale prichádza v tom najnevhodnejšom čase. Cyperskí politici dúfali, že polročné obdobie využijú na pozitívne zviditeľnenie svojej malej krajiny, namiesto toho sa teraz hovorí najmä o spôsoboch, ako zachraňovať ich ekonomiku.

Cyprus je zatiaľ poslednou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o záchranný úver. Doteraz tak urobilo Grécko, Írsko, Portugalsko a nedávno aj Španielsko.