Potravinový škandál, Francúzi sťahujú konské ´hovädzie´

PARÍŽ 11. februára (WEBNOVINY) – Šesť veľkých francúzskych reťazcov predajní s potravinami začalo sťahovať z predaja hotové lazane a ďalšie produkty, pri ktorých existuje podozrenie, že mäso v nich môže byť konské.

Informovala o tom francúzska federácia maloobchodníkov FCD s tým, že k výzve na stiahnutie produktov od výrobcov Findus a Comigel sa pripoja reťazce Auchan, Casino, Carrefour, Cora, Monoprix a Picard.

Britský výrobca mrazených potravín Findus začal so sťahovaním svojich výrobkov minulý týždeň na základe upozornenia od svojho francúzskeho dodávateľa, spoločnosti Comigel. Paríž aj Londýn sa medzičasom zaviazali potrestať vinníka v potravinovom škandále, kde sa konské mäso pôvodom z Rumunska predávalo ako hovädzie.

Prvotné vyšetrovanie francúzskych úradov ukázalo, že mäso, ktoré pochádzalo z rumunského bitúnku, skončilo vo fabrike Comigel v Luxembursku, kam ho dodala francúzska dodávateľská firma, pričom do obchodu boli zapojení aj obchodníci z Holandska a Cypru.

„Máme tu pravdepodobne podvod veľkého rozsahu, ktorý sa dotýka celej Európy,“ vyhlásila francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraineová. Podvodom, ktorý možno prebiehal už od augusta, pravdepodobne niekto získal až 300 tis. eur, informoval v samostatnom rozhovore minister pre spotrebiteľské záležitosti Benoit Hamon. Dodal, že cieľom vyšetrovania bude aj zistiť, či mäsokombinát Spanghero, ktorý je v srdci dodávateľského reťazca pre Comigel, o podvode vedel, alebo bol tiež podvedený. Spoločnosť Spanghero medzičasom informovala, že voči svojim dodávateľom vyvedie právne dôsledky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...