Povodňová situácia v SR spôsobuje škody v nákladnej doprave

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy odhaduje priame škody na majetku spôsobené povodňovou situáciou na Dunaji na pol milióna eur a škody na ušlom zisku na približne 1,5 milióna eur.

Agentúru SITA o tom informoval Juraj Bohunský, hovorca spoločnosti Slovenská plavba a prístavy (SPaP), ktorá sa zaoberá nákladnou riečnou prepravou, prekládkou a skladovaním tovarov a ostatnými súvisiacimi činnosťami.

Spoločnosť je však podľa Bohunského poistená proti následkom živelných pohrôm. Vysoká hladina Dunaja zastavila nielen plavbu, ale prerušila aj prácu v prístavoch, najmä prekládku tovarov. .

Na otázku, kedy bude obnovená plavba na Dunaji, Juraj Bohunský odpovedať nevedel. „Na túto otázku nevie zatiaľ odpovedať nikto. Závisí to od rýchlosti poklesu vodnej hladiny a povolení plavby Štátnou plavebnou správou Bratislava. Obnova prístavnej prevádzky môže po opadnutí vysokej vody trvať dva až štyri týždne,“ uviedol pre SITA Bohunský.

Ako doplnil, „v súčasnosti sa mimo územia Slovenskej republiky na Dunaji nachádza sedem našich lodí, z toho šesť v Rakúsku a Nemecku a jedna v Srbsku“.

Plavbu na Dunaji zastavili na slovenskom povodí v pondelok 3. júna o 18:00. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa riaditeľa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová, plavba bude zastavená až do odvolania pre vysoké povodňové prietoky.

Na to, aby v Bratislave mohli opäť plávať lode, treba splniť dve základné podmienky – hladina Dunaja pod Starým mostom musí klesnúť na úroveň osem metrov a vo vode nesmú byť žiadne prekážky, napríklad naplavené drevo.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...