Pozemky v Prešove kúpili investori, plánujú vyrábať autá

23.9.2013

PREŠOV 23. septembra (WEBNOVINY) – Poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove v pondelok schválili zámer, že pozemky v priemyselnom parku IPZ Prešov – Záborské predajú španielskemu investorovi, spoločnosti Funderia Condals S.A., za 28 eur za meter štvorcový.

Investor má záujem o parcelu s rozlohou 3,5 hektára, čo by malo priniesť do mestskej kasy 980-tisíc eur.

Mesto rokovalo o cene za pozemky s investorom veľmi intenzívne. Posledné rokovania skončili na cene v rozmedzí od 26 do 28 eur za meter štvorcový. Poslanci sa tak dnes priklonili k hornej hranici, no zľavili z pôvodnej požiadavky zo strany mesta, ktorou bola cena 30 eur za meter štvorcový.

Súčasťou schvaľovania materiálu bol aj splátkový kalendár, podľa ktorého bude spoločnosť Funderia Condals splácať túto investíciu.

Spolupráca je podpísaná

V auguste Mesto Prešov a spoločnosť Funderia Condals S.A. podpísali memorandum o spolupráci. Generálny riaditeľ španielskej firmy Josep Maria Noguera vtedy deklaroval, že majú záujem o kúpu pozemku v priemyselnom parku neďaleko Prešova. Plánujú tu preinvestovať 20 mil. eur do zriadenia nového podniku.

S výrobou by investor chcel začať v máji 2015. Pôjde predovšetkým o výrobu pre automobilový priemysel. V prvej etape plánujú zamestnať 70 ľudí, o rok by mali výrobu rozšíriť na 120 zamestnancov. Postupne vytvoria 300 priamych pracovných miest. Okrem toho vznikne priestor na vytvorenie 150 nepriamych pracovných miest spojených s distribúciou a servisnými službami.

Požiadavky na mesto

Nádejný investor požaduje od mesta dobudovať na pozemku elektrickú prípojku v dĺžke 1,5 kilometra. Tá by mala stáť 200 tis. eur. Španielsky investor bude žiadať aj o štátne stimuly. Prešovský primátor Pavel Hagyari v pondelok poslancov informoval, že peniaze na prípojku uvoľní vláda, pre mesto to nebude znamenať žiadne finančné zaťaženie.

Španielska firma v neďalekej obci Ličartovce už otvorila pred rokom výrobňu so šiestimi ľuďmi, aby zistila, ako funguje región. Na základe skúseností sú pevne presvedčení, že chcú podnikať práve v Prešove. Za svojimi požiadavkami však stoja.