Pozitívne správy o ropovode Seaway zmenili ceny ropy

NEW YORK 8. januára (WEBNOVINY) – Ceny ľahkej americkej ropy v pondelok rástli a mierne zdražela aj britská ropa Brent.

Ceny americkej ropy podporili medializované informácie, že navýšenie kapacity kľúčového ropovodu Seaway má byť dokončené do piatku, čiže o niečo skôr, než sa očakávalo.

Tento ropovod má znížiť nadbytok ropy v oblasti amerického stredozápadu a prepraviť ju má do rafinérií na pobreží Mexického zálivu. Zvyšovanie zásob v termináli Cushing v štáte Oklahoma je spôsobené rastúcou produkciou čierneho zlata v USA a Kanade.

Dopyt po rope tiež podporil optimizmus, z výrazného decembrového rastu nových pracovných miest v USA a zvýšenia aktivity v priemysle USA a Číny. Ceny britskej ropy Brent mierne posilnili, a to o 9 centov na 111,40 USD za barel. Ceny februárových dodávok ľahkej americkej ropy posilnili o 10 centov na 93,19 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok klesli po tom, ako neistota, ako dlho bude Federálny rezervný systém (Fed) podporovať ekonomiku, znížila príťažlivosť zlata ako poistky voči inflácií.

Dvaja poprední predstavitelia americkej centrálnej banky v piatok uviedli, že Fed by mohol zastaviť nákup aktív na konci tohto roku v dôsledku lepšieho ekonomického výhľadu.

Spotová cena zlata klesla do 18:56 GMT o 0,6 % na 1 646 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 2,60 USD na 1 646,30 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...