Pozor na kuracinu z Brazílie, Slovensko zastavilo jej predaj

28.11.2013

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR vydala mimoriadne núdzové opatrenie na kuracie prsia solené pôvodom z Brazílie.

Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov, ktorí prijali mäso od výrobcu Seara Alimentos S.A., schvaľovacie číslo (BR) 2485, s dátumom minimálnej trvanlivosti do 13. januára 2015, musia umiestniť v mieste predaja konečným spotrebiteľom viditeľné a čitateľné oznámenie o tom, že zákazníci, ktorí si zakúpili spomínané výrobky, sú oprávnení ich vrátiť.

Informoval o tom hlavný veterinárny lekár SR Jozef Bíreš. Dôvodom na stiahnutie hydinového mäsa je nadlimitný nález antibiotík. Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov budú zatiaľ skladovať tieto výrobky osobitne, až kým kontrolóri nerozhodnú, čo s ňou.

ŠVPS tiež nariadila prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí tento produkt uvádzajú priamo na trh, a prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí sú miestami určenia v SR, zastaviť predaj a distribúciu všetkého hydinového mäsa a hydinových mäsových prípravkov od tohto výrobcu. Veterinári o uvoľnení výrobkov na trh rozhodnú po predložení výsledku laboratórnych analýz.

Hlavný veterinárny lekár SR vydal mimoriadne núdzové opatrenie na základe varovného oznámenia zo 7. novembra, z rýchleho výstražného systému (RASFF) z ČR, v ktorom bol uvedený nadlimitný nález antibiotík v mrazených kuracích prsiach solených z Brazílie. Rýchlym výstražným systémom z Holandského kráľovstva z 19. novembra sa opäť potvrdil nadlimitný nález v mrazenom hydinovom mäsovom prípravku pôvodom z Brazílie.

Mimoriadne núdzové opatrenie platí až do odvolania.