Práce v tuneli Šibenik na diaľnici D1 už obnovili

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Práce na výstavbe diaľničného tunela Šibenik pri Levoči, v ktorom sa v pondelok skoro ráno stalo nešťastie, boli obnovené ešte v ten istý deň podvečer.

Obnovenie prác v tuneli povolil banský úrad. Agentúru SITA o tom v utorok informovala PR manažérka stavebnej spoločnosti Eurovia SK, a.s. Košice Simona Tančáková.

„V pondelok podvečer bola južná tunelová rúra vyčistená od všetkých výbušnín, ako aj od materiálu z odstrelu. Nešťastná udalosť neovplyvnila práce na ostatných stavebných objektoch, ktoré sa realizujú podľa plánu bez akéhokoľvek prerušenia,“ dodala Tančáková. Eurovia SK je súčasťou združenia realizujúceho výstavbu druhého úseku D1 Jánovce – Jablonov, vrátane tunela Šibenik.

Ako agentúra SITA už informovala, pri prácach v rozostavanom tuneli Šibenik na druhom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov sa v pondelok okolo pol piatej ráno stala tragédia. Následkom nekontrolovaného výbuchu trhaviny v južnej tunelovej rúre zahynul strelmajster, ktorý riadil trhacie práce, piati robotníci utrpeli zranenia, z nich jeden ťažké.

Obrazom: Na stavbe tunela zavalilo šiestich robotníkov

Príčiny vyšetruje banský úrad a polícia, ktorá začala stíhanie pre usmrtenie osoby. Ľahšie zranených stavebných robotníkov previezli do nemocníc v Levoči a v Poprade s poraneniami hlavy a dolných končatín. Jedného z nich v pondelok popoludní prepustili do domáceho ošetrenia.

Práce na stavbe druhého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra trvajú od júna minulého roka a podľa plánov Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) by mali byť ukončené v júli 2015. Súčasťou východnej časti diaľnice Jánovce – Jablonov medzi Levočou a Spišským Podhradím bude 591 metrový dvojrúrový tunel Šibenik. Výstavbu D1 Jánovce – Jablonov, druhý úsek uskutočňuje združenie stavebných spoločností Eurovia SK, a.s., Eurovia CS, a.s. Praha a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Zmluvná cena za vypracovanie projektovej dokumentácie a stavebné práce je 126,26 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Zmluvu o dielo uzavrela NDS so stavebným združením v máji 2012. Stavbu tunela Šibenik pre uvedené združenie kompletne zabezpečuje subdodávateľsky firma TUBAU, a.s. so sídlom v Žiline. Trhacie práce v tuneli zabezpečovala bratislavská firma Austin Powder Slovakia.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...