Pracovné miesta v USA pribúdajú pomalšie, ako sa čakalo

1.6.2012

WASHINGTON 1. júna (WEBNOVINY) – Tvorba nových pracovných miest v USA bola v máji najhorša za posledný rok, čo naznačuje, že ekonomické zotavovanie slabne.

Americké ministerstvo práce v piatok informovalo, že zamestnávatelia minulý mesiac vytvorili 69-tisíc pracovných pozícii, čo je najmenej od mája minulého roka.

Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali, že v ekonomike krajiny okrem poľnohospodárskeho sektora sa v máji vytvorí 150-tisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti v USA v máji stúpla na 8,2 % z úrovne 8,1 %.

Podľa analytikov ekonomika USA musí mesačne vytvárať zhruba 125-tisíc pracovných miest len na to, aby sa na rovnakej úrovni udržala miera nezamestnanosti.

Tvorba pracovných miest bola v máji slabá vo všetkých odvetviach americkej ekonomiky. Súkromný sektor vytvoril iba 82-tisíc nových miest.

Vo verejnom sektore 13-tisíc pracovných pozícií ubudlo. V stavebníctve zaniklo 28-tisíc pracovných pozícii, ale priemysel, ktorý ťahá zotavovanie hospodárstva, vytvoril 12-tisíc nových miest.