Pracovných ponúk na internete ubudlo, dohodárov nechcú

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Za prvý polrok tohto roka klesol počet pracovných ponúk zverejnených na pracovnom portáli Profesia.sk medziročne o 12 %.

Kým za január až jún tohto roka pribudlo na portáli 50,1 tisíc pracovných ponúk, za rovnaké obdobie vlaňajška to bolo takmer o 6,8 tisíc inzerátov viac. Najmenej ponúk inzerovali firmy za rovnaké obdobie v roku 2009, no postupne sa nábor zvyšoval.

„Firmy síce neprepúšťajú tak ako v roku 2008 a 2009, no tiež sa nedá povedať, že by potrebovali nových zamestnancov. Mierne nárasty počtu zamestnancov počas oživenia za posledné dva roky im stačili na to, aby obsadili potrebné pozície a nateraz nové pracovné miesta netvoria,“ povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.sk Ivana Molnárová.

Oproti minulému roku klesli od januára do júna ponuky na všetky formy úväzku. Najvýraznejšie sa znížil počet ponúk na dohodu a živnosť. Na dohodu prestali zamestnávať ľudí najmä do stavebníctva a realít, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti a strojárstva, kde počet ponúk na dohodu podľa spoločnosti Profesia.sk medziročne klesol približne o polovicu.

Naopak, rástol záujem naďalej zamestnávať dohodárov v kategóriách zákaznícka podpora, informačné technológie a automobilový priemysel. Viac zamestnancov ako vlani obsadzovali firmy len do šiestich kategórií, a to prekladateľstvo a tlmočníctvo, zákaznícka podpora, chemický priemysel, poisťovníctvo, právo a legislatíva a administratíva.

Vo väčšine sledovaných kategórií bolo zverejnených menej ponúk ako vlani. Najvýraznejšie ubudli ponuky pre ľudí v kategórii telekomunikácie, zdravotníctvo a sociálna starostlivosť a manažment.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...