Praha očakáva koniec recesie, kabinet podporí rast ekonomiky

PRAHA 3. januára (WEBNOVINY) – Česká ekonomika by sa mala dostať z recesie v tomto roku. Citoval ministra financií Miroslava Kalouska týždenník Ekonom. „Pevne verím, že recesia sa skončí v tomto roku. Všetky ukazovatele na to poukazujú,“ tvrdí Kalousek.

Česká vláda si stanovila znižovanie verejného dlhu ako prioritu, čo jej pomohlo skresať náklady na požičiavanie si na trhu na rekordne nízke úrovne. Úsporné opatrenia tiež však negatívne zasiahli spotrebu a investície a mali dopady na celú ekonomiku. Premiér Petr Nečas už skoršie avizoval, že jeho kabinet sa teraz chce sústrediť na opatrenia na podporu ekonomického rastu.

Ministerstvo financií zverejnilo v októbri prognózu ekonomiky, ktorá nerástla od tretieho kvartálu 2011, pričom v nej uvádza očakávaný rast pre rok 2013 na úrovni 0,7 % po poklese o 1 % v roku 2012. Kalousek v rozhovore pre týždenník pripustil, že vládna fiškálna politika negatívne vplýva na rast, avšak podľa neho nemožno povedať, že spôsobila recesiu. Tiež ďalej uviedol, že nie je správne pozerať sa iba na údaje o ekonomickom raste. „Našou politikou bolo nedostať sa do takej situácie, v ktorej by sme boli rukojemníkmi finančných trhov,“ dodal Kalousek.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...