Pravidlá pre registračné pokladne sa od januára zmenia

30.10.2013

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Údaje z registračnej pokladne bude potrebné uchovávať päť alebo 10 rokov.

Lehoty stanovuje novela zákona o registračných pokladniciach, ktorá bude platiť od 1. januára budúceho roka.

„Všetky novinky, ktoré zákon zavádza, smerujú k zníženiu krátenia prijatých tržieb a v konečnom dôsledku k zníženiu únikov na daniach,“ uviedla v stredu hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Podnikateľ má uchovávať dátové médiá s uloženými kontrolnými záznamami a obsahom vybranej fiskálnej pamäte do lehoty na zánik práva vyrubiť daň, čo je spravidla päť rokov.

„V prípade ak správca dane vykonal úkon, napríklad začal u podnikateľa daňovú kontrolu, údaje je subjekt povinný uchovávať 10 rokov,“ uviedla Macíková. Podnikateľom vyplynula z nového zákona aj povinnosť uchovať chronologicky usporiadané vybrané doklady po dobu piatich rokov.

Mení sa aj doba a uchovanie dokladu označovaného ako vklad. Tá sa skracuje z jedného roka na lehotu jedného dňa a podnikateľ ho tak bude uchovávať len v priebehu dňa jeho vyhotovenia. Povinnosťou je podľa novely zákona používať pásku, ktorá zabezpečí uchovanie údajov päť rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli doklady vyhotovené. „Mnohí podnikatelia povinnosť obchádzali tým, že bločky kopírovali. Kopírovanie bločkov však ani v súčasnosti nie je v súlade so zákonom,“ uzavrela Macíková.