Právo na sprievodcu majú všetci ťažko zdravotne postihnutí

21.5.2013

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Právo na sprievodcu budú mať všetky osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) bez ohľadu na vek.

Parlament totiž schválil novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý predložili poslankyne Erika Jurinová spolu s Evou Horváthovou (obe OĽaNO) a Ján Podmanický s Vierou Šedivcovou (obaja Smer-SD).

V súčasnosti platná zákonná úprava zužuje okruh oprávnených osôb v prípade detí len na tie, ktoré dovŕšili tretí rok života.

Opozičné poslankyne upozorňovali na to, že Ústava SR garantuje občanom rovnosť. „Stanovenie hranice na základe veku zákonom, od ktorej je možné niekoho považovať za odkázaného na sprievodcu, možno považovať za narušenie tejto rovnosti,“ uvádzajú poslankyne OĽaNO.

Ako tvrdili predkladateľky legislatívneho návrhu, zúženie okruhu oprávnených osôb sa zaviedlo z dôvodu, že deti mladšie ako tri roky sú aj tak prepravované v kočíku a v sprievode dospelej osoby. „Takéto zákonné ustanovenia, vrátane jeho odôvodnenia, možno považovať za diskriminačné a zároveň za neurčité a vágne. Spojenie slov „možno považovať“ nehovorí o tom, že ex offo a automaticky je taká osoba odkázaná na sprievodcu,“ dodávajú poslankyne Jurinová a Horváthová. Rodič dieťaťa so zdravotným postihnutím by mal mať podľa nich status sprievodcu aj v prípade detí vo veku do troch rokov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...