Pre neistý rozpočet USA klesli ceny ropy

28.11.2012

NEW YORK 28. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok klesli druhý deň za sebou, keď obavy z neistého výsledku rozpočtových rokovaní v USA prevážili nad optimizmom po dohode o uvoľnení ďalšej finančnej pomoci pre Grécko.

V americkom Kongrese sa črtá ochota ku kompromisu v otázke daní a výdavkov, podľa agentúry Reuters je však nepravdepodobné, že do konca roka vznikne definitívna dohoda po tom, čo vodca demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid vyjadril nespokojnosť s postupom rokovaní. Januárové dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 1,05 USD na 109,87 USD za barel.

Decembrové dodávka ľahkej americkej ropy oslabili o 56 centov na 87,18 USD za barel. Ceny zlata v utorok klesli druhý deň v rade.

Dopyt po zlate ako bezpečnej investícii limitovala dohoda ministrov financií eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) o znížení gréckeho dlhu. Na trhu však naďalej pretrvávali obavy z výsledku rokovaní o daniach a výdavkoch v USA.

Spotová cena zlata do 19:44 GMT klesla o 0,4 % na 1 741,86 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 7,30 USD na 1 742,30 USD za uncu.