Predajcovia potravín si vydupali zmenu, zasiahne reťazce

16.10.2012

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí dodávatelia potravín do obchodných reťazcov sú opäť bližšie k lepším vyjednávacím podmienkam.

Výbor Národnej rady (NR SR) pre pôdohospodárstvo a životné prostredie totiž na svojom utorkovom zasadnutí odporučil Národnej rade, aby návrh zákona zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch, ktorých predmetom sú potraviny, schválila.

Cieľom tejto legislatívy je presadiť opatrenia, ktoré by zamedzili zneužívaniu silného ekonomického postavenia odberateľa na vnútornom trhu s potravinami vyžadovaním iba jednostranne výhodných obchodných podmienok.

Proti návrhu sa vyslovil iba Zsolt Simon, poslanec za stranu Most-Híd a bývalý minister pôdohospodárstva. Tvrdí, že zákon spôsobí ešte väčší úbytok slovenských potravín z regálov predajní, keďže pre obchody bude jednoduchšie uzavrieť zmluvu so zahraničnými dodávateľmi.

„Tieto vzťahy treba riešiť na úrovni Európskej únie,“ doplnil Simon. Obdobný zákon už na Slovensku platil počas prvej vlády Roberta Fica, no v júni minulého roka ho kabinet Ivety Radičovej zrušil.

Zákon mal totiž podľa nej zvýšiť bariéry podnikania v oblasti dodávok potravín a zhoršiť podnikateľské prostredie. Rovnaký postoj voči zákonu zaujali aj predstavitelia obchodných reťazcov.