Predčasný dôchodok alebo dohoda, penzisti sa musia rozhodnúť

1.1.2013

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Poberatelia predčasných starobných dôchodkov od začiatku marca už nebudú môcť popri poberaní dôchodku pracovať na dohodu.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára. Táto zmena sa bude osobitne týkať tých poberateľov predčasných starobných dôchodkov, ktorým bol dôchodok priznaný pred 1. januárom.

Ak na dohodu začali pracovať už pred 1. januárom 2013, do 28. februára 2013 nedovŕšia dôchodkový vek a do rovnakého termínu neukončia prácu na dohodu, od marca im Sociálna poisťovňa stopne výplatu predčasnej starobnej penzie.

Zamestnávateľ musí podať odhlášku

Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku ukončí činnosť na základe dohody, zamestnávateľ je povinný podať odhlášku z dôchodkového poistenia, a to najneskôr v deň nasledujúci po jeho zániku. Zákon určuje iba konečný termín, dokedy musí zamestnávateľ podať odhlášku z dôchodkového poistenia.

„Nič teda nebráni tomu, aby zamestnávatelia podali odhlášku vopred, ak už vedia, že sa ukončí dôchodkové poistenie,“ tvrdí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Sociálna poisťovňa pritom odporúča odhlášku z dôchodkového poistenia zaslať do polovice februára 2013.

„V prípade jej neskoršieho zaslania existuje riziko, že poberateľ predčasného starobného dôchodku nedostane dôchodok v marci 2013 v obvyklom výplatnom termíne, ale o pár dní neskôr po dodatočnom spracovaní jeho odhlášky,“ varuje hovorca poisťovne.

Pracujúcim dôchodky stopnú automaticky

To, že sa poberateľ predčasného starobného dôchodku rozhodne činnosť na základe dohody vykonávať aj po 28. februári 2013, poisťovni oznamovať nemusí. Výplata jeho predčasného starobného dôchodku bude od výplatného termínu v marci 2013 automaticky zastavená.

„Poberateľovi predčasného starobného dôchodku, bez ohľadu na dátum jeho priznania, ktorému vznikne povinné dôchodkové poistenie najskôr od 1. januára 2013 z dôvodu uzatvorenia novej dohody, zanikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku od najbližšieho výplatného termínu predčasného starobného dôchodku,“ uviedol Višváder.

Po ukončení práce na dohodu môže klient požiadať o uvoľnenie výplaty predčasného starobného dôchodku a zároveň jeho zvýšenie za obdobie dôchodkového poistenia získané po priznaní predčasného starobného dôchodku, rovnako ako iní zamestnanci.