Prednostné vyšetrenia v ambulanciách majú byť regulované

25.10.2013

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Parlament v piatok v druhom čítaní prerokoval návrh na čiastočnú reguláciu prednostných vyšetrení v ambulanciách.

Návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý má takéto opatrenia zaviesť, do parlamentu predložila skupina poslancov za Most-Híd. Predkladatelia Tibor Bastrnák, Béla Bugár a József Nagy navrhujú, aby medzi prednostnými vyšetreniami boli vyhradené minimálne dve hodiny na bežnú ordináciu.

Rovnako tak chcú presadiť, aby čas na prednostné vyšetrenie schvaľoval lekár samosprávneho kraja, ktorý bude zároveň dodržiavanie tejto povinnosti aj kontrolovať.

Ako v rozprave uviedol poslanec Bastrnák, na príprave návrhu poslanci za Most-Híd spolupracovali aj s rezortom zdravotníctva.

„Novela zákona reaguje na množiace sa sťažnosti pacientov ohľadom prednostného poskytnutia ambulantnej starostlivosti, podľa ktorého niektorí lekári zneužívajú možnosť prednostného vyšetrenia a pacienti slabších sociálnych skupín sú znevýhodnení a predlžuje sa im čakanie na ošetrenie u príslušného lekára,“ povedal.

Do dĺžky prednostných vyšetrovacích hodín pritom poslanci návrhom nezasahujú a aj naďalej ponechávajú na rozhodnutí samosprávnych krajov, aká má byť výška poplatku za takúto starostlivosť.

Za posunutie tohto návrhu do druhého čítania začiatkom septembra hlasovali poslanci všetkých parlamentných strán a v polovici októbra prijatie navrhovanej novely zákona odsúhlasila aj vláda Roberta Fica.