Predraženie diaľnice Sverepec – Vrtižer bude asi pokračovať

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Diaľnica D1 Sverepec – Vrtižer, ktorá je v prevádzke od mája 2010, sa môže dodatočne predražiť zhruba o 25 miliónov eur.

Stavebné združenie vedené spoločnosťou Váhostav – SK, a. s. za výstavbu takmer päťkilometrového úseku diaľnice pri Považskej Bystrici žiada peniaze navyše od Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s.

Ako vo štvrtok informuje denník SME, dôvody požiadavky na zvýšenie ceny nekomentovali diaľničiari ani stavbári.

„Zhotoviteľ si uplatnil nárok od Národnej diaľničnej spoločnosti okolo 25 miliónov eur,“ potvrdila pre noviny investičná riaditeľka NDS Viktória Chomová. Spomínaný nárok stavebným firmám podľa SME neuznal stavebný dozor ani NDS, preto ho bude riešiť nezávislý arbiter. Chomová uviedla, že ide iba o nárok a z tohto dôvodu je ťažko predpokladať konečnú výšku uznaného nároku.

Pôvodná zmluvná cena za výstavbu D1 Sverepec – Vrtižer bola takmer 126 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Neskoršie dodatky cenu zvýšili o 12 miliónov eur. Odborníci považujú za opodstatnené zvýšenie ceny v prípade vzniku vopred nedpredvídateľných podmienok počas výstavby diaľnice.

Generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného, a.s. Ľubomír Palčák pre denník povedal, že podľa nových pravidiel sa už budú ceny zvyšovať ťažšie, keďže sa zmenil spôsob obstarávania.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...