Predseda obchodníkov Mihók chváli návrh štátneho rozpočtu

6.12.2013

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Návrh štátneho rozpočtu, ktorý predložil minister financií Peter Kažimír, má realistický pohľad na príjmovú a výdavkovú časť. Tvrdí to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, ktorý hodnotí pozitívne celú filozofiu návrhu rozpočtu, ako aj znižovanie deficitu.

„Pozitívne hodnotím aj zámer vlády znižovať postupne daňové zaťaženie podnikateľských subjektov, najmä dane z príjmov právnických osôb, so snahou dostať ho na predkrízovú úroveň. Chápem, že to sa môže realizovať len vo väzbe na lepší výber daní od všetkých podnikateľských subjektov, nielen od tých, ktorí dane platia. Lebo toto je jediná cesta, ktorou sa dá dosiahnuť zníženie daňového a odvodového zaťaženia,“ konštatoval Mihók.

Opozícia naopak návrh rozpočtu ostro skritizovala, podľa nej ide vláda Roberta Fica znižovať výdavky na zdravotníctvo, školstvo, sociálne veci a zvyšovať výdavky na verejnú správu. Opoziční poslanci síce ocenili, že sa vláde podarilo v rozpočte znížiť deficit pod hranicu troch percent hrubého domáceho produktu, no tvrdia, že sa jej to podarilo len vďaka tomu, že „žmýka ľudí.“ Premiér Robert Fico navyše podľa opozície klamal, keď sľuboval, že nebude zavádzať nové dane, ani zvyšovať existujúce.

Po zavedení najnovších zmien v daňovej politike, teda po znížení dane z príjmu pre fyzické osoby z 23 na 22 % a zavedení daňových licencií chce totiž vláda skončiť v pluse niekoľko desiatok miliónov eur ročne. Podľa opozície je toto opatrenie kontraproduktívne, pretože aj keď prinesie do rozpočtu peniaze, poškodí podnikateľské prostredie. Malí podnikatelia tvrdia, že hoci veľkým firmám môžu zmeny pomôcť, malých výrazne poškodia.

O návrhu štátneho rozpočtu v týchto dňoch diskutujú poslanci Národnej rady SR.