Predvianočné nákupy sa u susedov oplatia menej ako vlani

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Predvianočné nákupy v okolitých krajinách sa v tomto roku oplatia menej ako vlani.

Meny všetkých troch krajín Visegrádskej štvorky (V4) sú totiž podľa analýzy Poštovej banky voči euru silnejšie ako pred rokom a ani jedna zo spomínaných ekonomík sa navyše nevyhla zdražovaniu tovarov a služieb.

„Oproti predvianočným úrovniam z minulého roka na sile získala predovšetkým maďarská a poľská mena. Česká koruna je oproti rovnakému obdobiu uplynulého roka voči euru silnejšia iba nepatrne,“ uvádzajú analytici Poštovej banky.

Kým vlani si Slovák napríklad za 100 eur nakúpil v Maďarsku tovar za 30 900 HUF, tak dnes za túto sumu získa tovar v hodnote 28 300 HUF. „Podobne je tomu aj v Poľsku. Ak sme vlani prišli do banky alebo zmenárne so zelenou stoeurovkou, odniesli sme si 444 PLN, teda o 30 PLN viac ako dnes,“ dodáva Poštová banka.

Z pohľadu vývoja kurzov je menej výhodné ako pred rokom aj nakupovanie prostredníctvom amerických internetových obchodov. Pred rokom si kupujúci za 100 eur mohol nakúpiť tovar v hodnote 136 USD, v súčasnosti už len za 128 USD.

„To, čo sa oplatilo za hranicami kúpiť pred rokom, sa ale nemusí oplatiť aj dnes. Okrem kurzového vývoja môže byť ďalším dôvodom zdražovanie, ktoré neobišlo ani jednu z krajín zoskupenia V4,“ upozorňujú analytici.

Najvýraznejší medziročný nárast cien zaznamenáva Maďarsko, a to o 6,0 %. V Česku sú ceny tovarov a služieb medziročne vyššie o 3,6 % a Poľsko vykázalo nárast cien o 3,4 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...