Prémia na stavebné sporenie sa zrejme opäť nezmení

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení by mala ostať aj v roku 2014 zachovaná na 66,39 eura.

Avšak nárok na ňu bude mať zrejme menej ľudí, keďže budú musieť nasporiť vyšší ročný vklad. Na získanie plnej prémie bude sporiteľ potrebovať 781,06 eura, kým v tomto roku musí vložiť na účet 577,30 eura.

Dosadením referenčnej sadzby do vzorca vychádza percentuálna výška štátnej prémie na 8,5 % z ročného vkladu, v tomto roku to je 11,5 %. Návrh opatrenia o výške štátnej prémie pri stavebnom sporení na rok 2014 predložený rezortom financií by mal byť platný od 1. januára budúceho roka.

Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali.

Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...