Premiér Fico sa stretol so šéfom ruského Gazpromu

18.10.2013

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko rokuje s ruským energetickým gigantom Gazpromom na najvyššej úrovni. Vo štvrtok sa totiž premiér Robert Fico stretol s predsedom predstavenstva Gazpromu Alexejom Millerom.

„Zaoberali sa stavom súčasnej bilaterálnej spolupráce v plynárenskom sektore. Zvlášť bol dôraz kladený na ruských dodávkach plynu pre slovenských spotrebiteľov a jeho tranzit tretím krajinám,“ uvádza sa v správe, ktorú zverejnil Gazprom vo štvrtok večer.

Úrad vlády SR o stretnutí oficiálne neinformoval. „Nebudeme komentovať pracovné stretnutia,“ odpovedala na otázky agentúry SITA premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Ukrajina komplikuje vzťahy s Ruskom

Témou rozhovorov tak mohli byť snahy Ukrajiny dovážať plyn cez reverzné toky cez Slovensko. Ukrajina sa pokúša takéto riešenie presadiť už niekoľko mesiacov, stále častejšie sa však objavujú hlasy, že ho komplikujú vzťahy s ruským Gazpromom. Aj v prípade dovozu plynu zo Slovenska by totiž Ukrajina dovážala surovinu od ruského dodávateľa.

Naposledy sa začiatkom októbra v tomto duchu vyjadril aj námestník ukrajinského ministerstva energetiky a uhoľného priemyslu Andrej Bondarenko. „Tak ako my, aj slovenský prepravca plynu, má kontrakt s Gazpromom. Preto je stále zložité hovoriť v prípade Slovenska o implementácii reverzného toku bez toho, aby sme vzali na vedomie postavenie Gazpromu, aj keď tento tok je pre nás najsľubnejší,“ vyhlásil.

Nezhody premiéra a slovenského dodávateľa

Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, však nevidí dôvod, aby dodatočne rokoval s ruskou firmou Gazprom o projekte reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Eustream je totiž podľa jeho hovorcu Vahrama Chuguryana kompetentným prepravcom zemného plynu a prevádzkovateľom prepravnej siete v Slovenskej republike. „Nepotrebujeme dodatočnú dohodu so spoločnosťou Gazprom, práve naopak na ukrajinskej strane je potrebné, aby došlo k dohode medzi ruským zákazníkom a ukrajinským prepravcom,“ povedal pred dvoma týždňami Chuguryan.

Premiér Fico však avizoval s Gazpromom rozhovory aj o novej zmluve o dodávkach zemného plynu. Koncom septembra pri príležitosti oznámenia, že ceny plynu pre domácnosti sa meniť v budúcom roku nebudú, totiž vyhlásil, že nová vyrokovaná zmluva s Gazpromom by mohla pomôcť zlikvidovať stratu SPP v segmente domácností. Vtedy avizoval, že rokovania s ruským dodávateľom by mohli byť ukončené do šiestich až siedmich týždňov.