Premiér Fico tají, ako ďalej s SPP

17.10.2012

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico zatiaľ neprezradil, či zahraniční akcionári Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) stiahli cenové návrhy na zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti.

„Prídeme s tým na tlačovej konferencii, ale náš postoj bude veľmi nekompromisný,“ povedal pred rokovaním vlády Fico.

Premiér v utorok odkázal zahraničným investorom, že ak predstavenstvo nestiahne svoje cenové návrhy, vláda sa na svojom stredajšom rokovaní nebude zaoberať predajom spoločnosti Slovak Gas Holding B.V.

Vláda stiahla materiál o predaji

Po začiatku rokovania vlády ministri nakoniec stiahli materiál o predaji 49-percentného podielu SPP.
Prostredníctvom spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. vlastnia zahraniční investori GDF Suez a E.ON Ruhrgas 49-percentný podiel SPP.

Zahraniční akcionári rokujú o predaji svojho podielu SPP s českou spoločnosťou Energetický a průmyslový Holding (EPH). Vláda má však na akcie predkupné právo, preto do obchodnej transakcie môže zasahovať.

SPP chce podľa premiéra pre domácnosti zvýšiť od začiatku budúceho roka ceny zemného plynu o vyše 18 % alebo o viac ako 25 %.

“Nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby menšinoví akcionári navrhovali takéto neúmerne zvyšovanie cien plynu pre domácnosti. Nemôžeme rešpektovať takéto arogantné správanie nemeckého a francúzskeho akcionára,“ zdôraznil Fico.

Ceny sa už menili dvakrát

Plynári podľa predsedu vlády znova zdôvodňujú potrebu zvýšenia cien plynu pre domácnosti dlhodobou stratou v regulovanom segmente.

V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %.

Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %.

Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu kvôli podpísaniu dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %. Regulačný úrad im však nový cenový návrh neschválil.