Premiér Fico výšku rodičovského príspevku nemení

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Rezort práce a sociálnych vecí nakoniec neobnoví poskytovanie rodičovského príspevku vo vyššej sume tým rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie.

Všetkým matkám tak bude štát naďalej vyplácať rodičovský príspevok v jednotnej sume.

Budúci rok o čosi viac

Tá v súčasnosti predstavuje 199,6 eura a od začiatku budúceho roka by sa mala vzhľadom na rast životného minima zvýšiť na 203,2 eura. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, o ktorom by mala budúci týždeň v pondelok rokovať tripartita.

Navrhovaná novela zákona neobsahuje ani pôvodný zámer neposkytovať rodičovský príspevok pracujúcim matkám. Tento návrh stopol ešte začiatkom júla samotný premiér Robert Fico. „Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej je,“ povedal.

Zdôraznil, že vláda nebude konsolidovať verejné financie na úkor sociálnej oblasti. „Pokiaľ ide o úvahy, ktoré vznikajú na ministerstvách, beriem to ako tímy, ktoré pripravujú rôzne podklady,“ povedal predseda vlády začiatkom minulého mesiaca. Následne sa však podľa neho nesie politická zodpovednosť.

Rozhodla väčšina

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška, ministerstvo vždy pri podobných nielen sociálnych, ale aj spoločenských témach hľadá širší konsenzus. „V rámci vyhodnotenia pripomienkového konania sme skonštatovali, že časť verejnosti, ktorej sa problematika priamo dotýka, sa priklonila k zachovaniu súčasných pravidiel,“ povedal. Aj ustúpenie od niektorých predkladaných návrhov je podľa neho legitímnym výsledkom legislatívneho procesu a potvrdením jeho zmyslu.

Podľa pôvodného legislatívneho návrhu ministerstva práce a sociálnych vecí mal rodičovský príspevok od začiatku budúceho roka klesnúť zo súčasných 199,6 eura na 160 eur pre matky, ktoré pred narodením dieťaťa nepracovali, a preto nezískali nárok na materskú dávku. Matka, ktorá pred pôrodom pracovala a má preto nárok na materskú dávku, mala dostávať vyšší príspevok v sume 260 eur. Rodičovský príspevok vo vyššej sume navrhovalo ministerstvo poskytovať do dvoch rokov veku dieťaťa.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...