Premiér Monti tvrdí, že Taliansko peniaze nepotrebuje

9.9.2012

CERNOBBIO 9. septembra (WEBNOVINY) – Taliansko v súčasnosti nepotrebuje pomoc od svojich európskych partnerov.

Ak by však v budúcnosti musela krajina žiadať o pomoc, nemalo by to žiadne dramatické následky. V sobotu to vyhlásil taliansky premiér Mario Monti.

„Ak krajina bude raz musieť požiadať o pomoc, nebude to dráma,“ povedal Monti pre televíznu stanicu CNBC. Komentár potvrdila aj premiérova hovorkyňa.

Vo všeobecnosti sa očakávalo, že Taliansko bude jednou z krajín, ktoré budú čerpať najviac výhod z nového program Európskej centrálnej banky (ECB) zameraného na skupovanie dlhopisov problémových členských štátov eurozóny.

Podobne ako Monti sa v sobotu vyjadril aj talinsky minister hospodárstva Vittorio Grilli. „Nezamýšľame požiadať o tieto typy programov,“ odpovedal Grilli reportérom na otázku, či Taliansko plánuje využiť nový program ECB. Európska centrálna banka vo štvrtok rozhodla, že zadlžené štáty eurozóny podporí novými nákupmi dlhopisov.

Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že cieľom je obnoviť rovnováhu na dlhopisových trhoch a zabrániť „neodôvodneným“ obavám o budúcnosť spoločnej meny. V rámci programu zameraného na sekundárne trhy si banka nestanovila limit na to, koľko vládnych dlhopisov môže nakúpiť.