Premiér Robert Fico vidí v jadre budúcnosť

14.5.2012

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico chce naďalej podporovať rozvoj jadrovej energetiky na Slovensku.

„Slovenská vláda plne podporuje jadrovú energetiku a mňa osobne teší, že záujem o jadrovú energetiku pretrváva aj vo viacerých krajinách Európskej únii,“ povedal na siedmom zasadnutí Európskeho jadrového fóra (EJF) Robert Fico.

Slovensko musí byť sebestačné

Za podporu jadra podľa neho hovoria najmä dva fakty, a to znižovanie emisií v ovzduší a stabilita cien elektriny vyrobenej v atómovej elektrárni. “Podporíme takú tvorbu energetickej architektúry, ktorá vytvorí podmienky pre energetickú sebestačnosť,“ zdôraznil slovenský premiér.

Jadrovú energetiku podporujú aj naši západní susedia. “Udalosti v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima nezmenili plány Českej republiky dostavať jadrovú elektráreň Temelín. Jadrová energetika by mala byť naďalej štandardným nástrojom energetického mixu. Pokiaľ ide o energetickú bezpečnosť, nezatvárajme si žiadne dvere,“ povedal český predseda vlády Petr Nečas.

Pomôcť majú Česi

Slovenský premiér sa stále nevzdal myšlienky postaviť novú jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Ako povedal na jadrovom fóre, jeho vláda sa bude snažiť urýchliť realizáciu tohto projektu na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1. Fico verí, že nový jadrový zdroj sa Slovensku podarí postaviť aj vďaka pomoci českej energetickej skupiny ČEZ.

Tá spolu so slovenskou Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou, a.s. založili za týmto účelom firmu Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS).

Účasť českej energetickej skupiny na tomto projekte je však otázny. Pre ČEZ je totiž v súčasnosti absolútnou prioritou dostavba jadrovej elektrárne Temelín. Angažovanie sa ČEZ v Jaslovských Bohuniciach je otázkou ďalších analýz. V súčasnosti pracuje firma JESS na štúdii realizovateľnosti. Tá by mala byť hotová ešte v tomto roku, a mala by dať odpovede na otázky týkajúce sa termínov výstavby a parametrov novej jadrovej elektrárne.

Premiér Fico pripustil, že do projektu možno vstúpi ďalší strategický partner. “Je na mieste otázka, či nehľadať aj ďalšieho partnera, avšak v každom prípade potvrdzujem záujem slovenskej vlády pokračovať v tomto mimoriadnom projekte,“ povedal na tlačovej besede Fico.

“Tá úvaha poobzerať sa po ďalšom strategickom partnerovi v rámci diverzifikácie rizík je legitímna,“ dodal český premiér Nečas, pričom zdôraznil, že česká vláda ako majoritný vlastník skupiny ČEZ má stále o projekt záujem.