Premiér sa pustil do bánk, chce pre ľudí balíček za euro

28.5.2012

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica nebude tolerovať zvyšovanie poplatkov bánk pôsobiacich na Slovensku.

Kabinet je podľa premiéra Roberta Fica pripravený v prípade ďalšieho zvyšovania poplatkov zaviesť základný balíček služieb aj pre všetkých klientov, nielen pre vybranú skupinu, ako to zatiaľ plánuje. „Ak bude pokračovať bankový sektor v zvyšovaní bankových poplatkov, zavedieme tento základný bankový produkt pre všetkých ľudí na Slovensku bez výnimky,“ vyhlásil po pondelkovom rokovaní so zástupcami bánk premiér Fico.

Predseda vlády zároveň na rokovaní zástupcom bánk oznámil, že existuje aj niekoľko produktov, ktoré môžu byť ponúknuté štátnym spoločnostiam ako aj štátnym zamestnancom, a to za lepších podmienok ako v prípade komerčných bánk. Podľa premiéra ide napríklad o služby Štátnej pokladnice. Robert Fico taktiež po spoločnom rokovaní s predstaviteľmi slovenského bankového sektora potvrdil, že vláda má záujem zaviesť už v tomto roku mimoriadny bankový odvod pre banky, ako aj rozšíriť jeho základňu.

Vyšším zaťažením bánk a regulovaných podnikov chce vláda Roberta Fica získať prostriedky na ozdravenie verejných financií. Samotné banky by mali podľa ohlásených zámerov vlády navyše oproti plánovanému výnosu z už platného bankového odvodu odviesť na bankovej dani štátu v tomto roku o 25 mil. eur viac, v budúcom roku už o 100 mil. eur viac.

Zvýšenie odvodu sa má zabezpečiť rozšírením bázy pre výpočet bankovej dane aj na vklady retailových klientov. Podľa súčasnej legislatívy totiž banky odvod platia iba z podielu korporátnych vkladov.

Rovnako plánuje kabinet Roberta Fica zaviesť pre banky aj špeciálny 50-miliónový odvod, pričom tieto prostriedky by mali smerovať do fondu zameraného na prorastové opatrenia. Premiér Robert Fico minulý týždeň predstavil aj zámer opätovne zaviesť balík základných služieb pre klientov bánk, ktorého cena má byť jedno euro. Tento balík má byť viazaný na jeden účet v jednej banke, má byť pre ľudí s „nie vysokým príjmom“ a mal by garantovať určitý objem služieb.