Premiérovi robí vrásky eurozóna, chce sa radiť s opozíciou

13.7.2012

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa zrejme opäť stretne s predstaviteľmi opozičných strán.

Stretnutiu by mala dominovať najmä budúcnosť Slovenska v rámci eurozóny a Európskej únie. Fico vo štvrtok pri hodnotení 100 dní pôsobenia jeho kabinetu totiž vyhlásil, že situácia v eurozóne a Európskej únii je mimoriadne vážna.

„Z toho dôvodu opäť plánujem požiadať predstaviteľov opozičných strán o stretnutie, ktoré by sa mohlo uskutočniť v prvom týždni v auguste, pokiaľ bude o takéto stretnutie záujem zo strany opozičných strán,“ povedal Fico.

Podľa premiéra totiž treba o postavení Slovenska v eurozóne a Európskej únii rozprávať spoločne, tak vláda, ako aj opozícia.

„Musíme sa navzájom informovať, aké sú možné alternatívy vývoja v tomto priestore, a aké má Slovensko možnosti, páky, v prípade krízových situácií sa proti týmto situáciám postaviť. Vnímam dialóg opozície a vlády SR v zásadných národnoštátnych otázkach za životne dôležitý. Bez takéhoto dialógu Slovensko nie je schopné zvládať krízové javy, ktorým môže byť v budúcnosti vystavené,“ tvrdí predseda vlády.

Euroval zostáva otázkou

Situácia v eurozóne sa v posledných dňoch komplikuje. Trvalý euroval sa totiž nepodarilo na tohtotýždňovom rokovaní Eurogroup sfunkčniť, keďže stále nie je právoplatné rozhodnutie nemeckého ústavného súdu a najsilnejšia krajina menovej únie tak jeho vznik stále neratifikovala.

Voči európskym mechanizmom sa však objavuje stále viac kritických hlasov aj z iných štátov eurozóny, najmä z Fínska.

Naposledy v stredu fínska ministerka financií Jutta Urpilainenová vyhlásila, že jej krajina nepodporí žiadne navyšovanie ochranných mechanizmov a dodala, že 500 mld. eur v trvalom eurovale musí postačovať.