Prepúšťanie 600 ľudí v Cargu je nezodpovedné, myslí si Figeľ

4.12.2012

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Predseda KDH a bývalý minister dopravy Ján Figeľ považuje avizované hromadné prepúšťanie 600 zamestnancov Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia za nezodpovedné opatrenie.

Na utorkovom brífingu v parlamente pritom kritizoval premiéra Roberta Fica a ministra dopravy Jána Počiatka z nečinnosti.

„Zatiaľ čo minister dopravy ruší ďalšie istoty ľudí ako jediný akcionár tejto firmy, premiér Fico sa nečinne prizerá. Považujem to za nezodpovednosť, pretože Cargo bolo v podstate ozdravenou firmou po tom, čo sme ju prebrali takmer v bankrote,“ povedal Figeľ. Predseda KDH bol ministrom dopravy od júla 2010 do apríla tohto roku.

Exministra dopravy prekvapilo, že v Cargu, ktoré bolo v podstate ozdravené, sa v súčasnosti dejú rozhodnutia, ktoré ho môžu znovu „dostať do marazmu“. Zároveň sa spýtal, kedy príde Fico na kontrolný deň na ministerstvo dopravy, a či by nemal zároveň vyškrtnúť jedného člena vlády pre dianie v rezorte dopravy.

„Na jednej strane sa ide prepustiť 600 ľudí. Je to najväčšie číslo zo všetkých firiem, ktoré už ohlásili hromadné prepúšťanie. Žiadna súkromná firma také veľké číslo neohlásila. Ministrovi Počiatkovi po tom, čo zastavil, alebo zabrzdil veľké investície, rozplánované alebo pripravené na tento rok, po tom, čo sa zrazili vlaky, po tom, čo aj vďaka lajdáckemu prístupu spadla diaľničná stavba, nevadí takéto konanie u jednej z najväčších štátnych firiem?“ spýtal sa Figeľ.

Vláda Ivety Radičovej na jar 2011 schválila program revitalizácie troch štátnych železničných spoločností, ktorý pripravil rezort dopravy pod vedením Figeľa. Súčasťou plánu bolo prepustenie okolo päťtisíc z 31 tis. zamestnancov železničného sektora, vrátane Carga, a finančné ozdravenie železničných firiem.

Šéf KDH pripomenul slová Fica, ktorý ako opozičný politik pred sídlom Carga vlani v marci ostro kritizoval revitalizáciu železničných spoločností ako ich likvidáciu. „Myslím si, že likvidácia bola naštartovaná prvou Ficovou vládou, našťastie nebola dotiahnutá, ale obávam sa, že sa môže začať znovu starý známy proces“, povedal.

Cargo podľa Figeľa v rokoch 2009 a 2010 vykázalo stratu takmer 127 mil. eur, resp. 123 mil. eur. „Podarilo sa nám aj vďaka aktívnej obchodnej politike stlačiť tento výsledok na takmer vyrovnaný za minulý rok a plánovaný úplne vyrovnaný v tomto roku,“ dodal líder KDH s tým, že tento pozitívny trend mal pokračovať.