Prezident Hollande vyzýva Francúzov na optimizmus

PARÍŽ 15. júla (WEBNOVINY) – Francúzske hospodárstvo sa uzdravuje, vyhlásil v nedeľu v televíznom rozhovore prezident Francois Hollande v snahe bojovať s pesimizmom, ktorý sa v krajine prehlbuje.

Prezident Francúzov vyzval, aby boli pozitívnejší, a poukázal na mierne zlepšenie ukazovateľov priemyselného výkonu, nárast spotrebiteľských výdavkov a optimistickejšiu predpoveď centrálnej banky pre ekonomický rast za druhý štvrťrok.

„Nesmieme prepadať nadmernej sebakritike,“ povedal Hollande v živom televíznom rozhovore. „Roky sme boli najpesimistickejšou krajinou v Európe, dokonca na celom svete. Existujú krajiny, kde zúri vojna, a sú optimistickejšie ako my. Ozdravenie je už tu. Druhá polovica roka bude lepšia než tá prvá,“ dodal prezident.

Napriek Hollandeovmu optimizmu však hrubý domáci produkt stále nerastie a nezamestnanosť je vo Francúzsku na 14-ročnom maxime. Hoci prezident sa snaží ekonomiku rozbehnúť prostredníctvom daňových úľav pre firmy a dotácií na tvorbu pracovných miest, voliči sa k nemu stále viac obracajú chrbtom.

Pesimizmus v krajine podporil aj piatkový krok ratingovej agentúry Fitch, ktorá znížila úverový rating Francúzska z najvyššieho stupňa AAA na AA+. Odôvodnila to zlými vyhliadkami vývoja rozpočtového deficitu, vysokou nezamestnanosťou a slabým výkonom ekonomiky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...