Prezident podpísal zvýšenie miezd zdravotných sestier

14.2.2012

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič v utorok podpísal zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.

Informoval o tom hovorca prezidenta Marek Trubač. Od apríla by tak mali zdravotné sestry a pôrodné asistentky mali mať zákonom garantované minimálne mzdy podľa počtu odpracovaných rokov.

Poslanci schválili zákon začiatkom februára. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku zvýši v priemere o 23,89 %. Aktuálne je pritom v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku zamestnaných takmer 33 000 sestier a necelých 2 000 pôrodných asistentiek.

Zákon sa však dotkne aj 3 100 sestier pracujúcich v detských domovoch. Nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe tak bude mať podľa schváleného zákona minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej bude v trojročných intervaloch rásť tak, že po 33 rokoch praxe bude mať sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac.