Prezident Putin odmieta znížiť ceny plynu pre Ukrajinu

JALTA 13. júla (WEBNOVINY) – Rusko a Ukrajina sa v dlhotrvajúcom spore o ceny dodávok plynu opäť nedohodli.

Ruský prezident Vladimir Putin počas svojej prvej návštevy Ukrajiny od svojho nástupu do funkcie totiž odmietol znížiť ceny plynu pre bývalú sovietsku republiku.

„Sú otázky, na ktorých sme sa zatiaľ nedohodli…budeme sa však o to usilovať,“ povedal Putin v rozhovore s reportérmi.

Za zníženie cien ruského plynu Moskva požaduje, aby sa Kyjev buď pripojil k colnej únii, vedenej Ruskom, alebo umožnil energetickému gigantovi Gazprom prevziať ukrajinskú plynovodnú sieť, ktorou sa prepravuje ruský plyn do Európy.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vo štvrtok vyhlásil, že Ukrajina neodmieta pripojenie sa k colnej únii s Ruskom. „Nehovoríme nie, dôkladne a vážne študujeme tieto integračné procesy,“ povedal.

Ukrajina, ktorá závisí od dodávok ruského plynu, sa už dlho snaží neúspešne presvedčiť Moskvu, aby prehodnotila zmluvu z roku 2009, ktorá podľa Kyjeva žiada prehnane vysokú cenu za plyn.

Ukrajina ešte v marci platila 416 USD za tisíc metrov kubických plynu a za férovú platbu pokladá 250 USD. Predchádzajúce nezhody medzi bývalými sovietskymi krajinami na čas zastavili dodávky ruského plynu do Európy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...