Priemerný Slovák si kúpi byt rýchlejšie ako v čase boomu

7.3.2012

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Priemerne zarábajúcemu Slovákovi stačí odpracovať štyri aj pol roka na to, aby si kúpil štartovací jednoizbový byt. Samozrejme, za predpokladu, že si bude odkladať celú zarobenú mzdu. V porovnaní s realitným boomom z roku 2008 na to potrebuje o zhruba 2,5 roka menej.

Ako ďalej uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš, nové bývanie si pritom dokážu najrýchlejšie zaobstarať obyvatelia Nitrianskeho kraja, naopak, za najdlhší čas si ho môžu dovoliť kúpiť ľudia v bratislavskom regióne.

V porovnaní s jednoizbovým bytom na kúpu trojizbového musí priemerne zarábajúci Slovák pracovať o takmer polovicu dlhšie. Aby si ho mohol dovoliť, potrebuje na to podľa Gábriša necelých deväť rokov, resp. 104 mesiacov.

Dostupnosť bývania v pomere ceny bytu a priemernej mzdy sa tak priblížila k situácii, aká bola na trhu v roku 2006. „Dostupnosť bývania sa zlepšila najmä vďaka klesajúcim cenám nehnuteľností a tiež nárastu miezd Slovákov,“ povedal Gábriš.

Lepšie úrokové sadzby

Dostupnosť bývania sa podľa analytikov zlepšila aj vďaka poklesu úrokových sadzieb. Priemerne zarábajúci Slovák si oproti situácii z roku 2008 môže podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa dovoliť na hypotéku až o polovicu väčší byt.

Teda zhruba 43 metrov štvorcových, čo je blízka hodnota z roku 2005, kedy si mohol dovoliť 41 metrov štvorcových. V roku 2008 to bolo 28 metrov štvorcových.

Okruh ľudí, ktorí môžu pomýšľať na kúpu bytu sa zúžil

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej sa však pod vplyvom krízy zúžil okruh ľudí, ktorí vôbec na kúpu nehnuteľnosti mohli a môžu pomýšľať.

Kríza z roku 2008 totiž na Slovensku spôsobila nárast počtu nezamestnaných a naša krajina sa dodnes pasuje s vysokým a stále rastúcim počtom ľudí evidovaných na úradoch práce.

„Inak povedané, v roku 2008, kedy u nás ceny bytov a domov dosiahli svoj strop, bola ekonomická dostupnosť bývania síce horšia ako dnes, no na druhej strane si ponuky realitných kancelárií mohlo so záujmom listovať viac ľudí,“ povedala Sadovská.

Očakáva sa pokles cien bytov a nárast platov

Poštová banka aj v tomto roku očakáva, že ceny nehnuteľností ešte mierne poklesnú. Nakoľko v prípade platov sa očakáva nárast, tak aj ukazovateľ ekonomickej dostupnosti bývania by mal byť vyšší ako vlani.

„Na druhej strane ale počítame aj s pokračujúcim, hoci miernejším, nárastom počtu nezamestnaných,“ dodala Sadovská.