Priemysel SR sa vyvíja lepšie ako priemer EÚ

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Sezónne upravená priemyselná výroba v eurozóne v septembri medzimesačne oslabila o 0,5 % a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zmenšila o 0,2 %. Medziročne septembrová priemyselná produkcia eurozóny však vzrástla o 1,1 % a v rámci celej EÚ posilnila o 1,2 %. Vyplýva to z informácií, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Priemyselná produkcia Slovenska sa vyvíjala lepšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú EÚ. Medzimesačne posilnila o 1 % a medziročne bol jej rast v rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, tretí najväčší, a to na úrovni 7,5 %.

Najvýraznejší medziročný rast evidovalo Írsko (11,7 %) a Rumunsko (8,9 %). Najviac septembrová priemyselná výroba medziročne oslabila v Luxembursku (-4 %), Chorvátsku (-3,9 %) a v Taliansku (-3 %). V rámci štátov, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, priemysel v septembri medziročne vzrástol v šestnástich a oslabil v deviatich.

V medzimesačnom porovnaní septembrová priemyselná výroba, v rámci štátov z ktorých boli údaje k dispozícii, oslabila v dvanástich a posilnila v trinástich. Najviac sa oproti augustu zmenšila v Portugalsku (-11,2 %), Luxembursku (-4,1 %), Chorvátsku (-3,3 %) a v Českej republike (-2,8 %). Najväčší medzimesačný prírastok priemyselnej výroby bol v Írsku (2,9 %), Rumunsku (2,4 %), Maďarsku (1,8 %) a v Poľsku (1,4 %).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...