Priemyselná výroba rástla na Slovensku najrýchlejšie v EÚ

14.3.2012

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Priemyselná výroba na Slovensku v januári v porovnaní s decembrom rástla najrýchlejšie spomedzi krajín Európskej únie. Na Slovensku sa priemyselná výroba v januári medzimesačne zvýšila o 6,1 %, zatiaľ čo v eurozóne a v celej EÚ posilnila zhodne o 0,2 %.

Slovenskému priemyslu sa darilo lepšie aj v medziročnom porovnaní. Na Slovensku posilnila priemyselná výroba v januári tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 7 %, pričom v eurozóne oslabila o 1,2 % a za celú EÚ klesla o 1 %. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci členských štátov, z ktorých boli údaje k dispozícii, januárová priemyselná produkcia medzimesačne vzrástla v štrnástich štátoch a oslabila v šiestich. Najväčší rast po Slovensku evidovala Litva (3,6 %) a Malta (3,3 %). Najviac priemyselná výroba klesla vo Fínsku (-5,1 %) a Taliansku (-2,5 %).

V medziročnom porovnaní priemysel v januári klesol v trinástich krajinách a posilnil v siedmich. Najväčší prírastok evidovali v Poľsku (9,1 %), v Lotyšsku (8,2 %) a v SR (7 %). Priemyselná výroba klesla najviac v Luxembursku (-10,4 %), Fínsku (-6 %) a v Grécku (-5,2 %).