Prihlasovanie dohodárov je byrokratickým nezmyslom roka

19.10.2013

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – V ankete o najväčší Byrokratický nezmysel roka 2013 bola za víťaza zvolená povinnosť neustáleho prihlasovania a odhlasovania dohodárov zdravotnej poisťovni.

V internetovom hlasovaní získala 36 % hlasov. Vyplýva to z výsledkov druhého ročníka tejto anticeny, ktorú udeľujú Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS), Republiková únia zamestnávateľov, Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania a Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS).

Firmy podľa ZMPS konštatovali, že odkedy musia odvádzať za dohodárov zdravotné odvody, je to pre nich nielen dodatočná finančná záťaž, ale aj administratívna pohroma.

Tretia priečka sa ušla Sociálnej poiťovni

Druhé miesto s 21 % v ankete obsadila povinnosť pravidelnej revízie elektrospotrebičov. Podľa legislatívy v oblasti bezpečnosti elektrozariadení musí každý majiteľ alebo prevádzkovateľ elektrického zariadenia vykonávať periodické revízie elektrických zariadení.

Napríklad IT firmy, kde pracujú programátori na notebookoch, majú predpísanú kontrolu každých šesť mesiacov a revíziu každých 24 mesiacov.

Tretie miesto s podielom 14 % hlasov získalo zavedenie nového tlačiva pre účely platenia Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Tlačivo obsahuje nové informácie, ktoré súvisia s novými zdaniteľnými plneniami. Zavedenie nových daňových povinností, prinieslo pre firmy podľa ZMPS aj nové administratívne zaťaženie.

Chcú vytvoriť tlak na zmenu nominovaných návrhov

„Každý rok naši podnikatelia zápasia s množstvom administratívy, ktorá ich brzdí nielen v podnikaní, ktoré už majú zabehnuté, ale zisťujeme, že existujú aj byrokratické nezmysly, ktoré bránia ľuďom vôbec začať podnikať. Preto veríme, že táto anketa prinesie svoje ovocie a kompetentné úrady a ministerstvá, začnú vo veciach konať,“ uviedol prezident ZPS Ján Oravec.

Odovzdávanie anticeny má podľa ZMPS za cieľ vytvoriť tlak na zmenu nominovaných návrhov.

Podnikatelia mohli svojich favoritov na získanie ocenenia posielať od apríla do júna tohto roka. Nominovaných bolo 57 návrhov, z ktorých organizátori vybrali desiatku tých, ktoré podnikateľom znepríjemňujú život najviac.

On-line hlasovanie prebiehalo od 5. augusta do 17. októbra a spolu organizátori nazbierali 933 hlasov z radov podnikateľov a odbornej verejnosti.