Prima banka sa ocitla v červených číslach

4.5.2012

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Prima banka Slovensko vykázala v prvých troch mesiacoch tohto roka stratu 2,38 mil. eur. V rovnakom období vlaňajška bola taktiež v strate, a to 2,78 mil. eur. Tohtoročný trojmesačný zisk z bankových činností klesol medziročne o 25,1 % na 12,63 mil. eur. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.

V minulom roku banka vykázala stratu 11,7 mil. eur. Pod vlaňajší hospodársky výsledok sa podľa vyjadrení banky podpísal najmä konzervatívnejší prístup k opravným položkám po zmene majoritného akcionára. No vďaka zlepšeniu bilancie banka výrazne podľa nej zvýšila svoju kapitálovú primeranosť a spĺňa prísnejšie požiadavky na kapitál. Vklady občanov ku koncu minulého roka vzrástli o viac ako 103 mil. eur, resp. o 12 %.

V tomto roku plánuje Prima banka výrazne rozšíriť svoju pobočkovú a bankomatovú sieť. V súčasnosti už má niekoľko zazmluvnených priestorov. Banka zároveň uskutočňuje prípravné práce a hľadá priestory v ďalších mestách, kde nemá pobočku. Rozbehnutý je aj proces náboru nových zamestnancov do týchto pobočiek a v druhej polovici roka sa obchodná sieť podľa vyjadrení banky výrazne rozšíri. V súčasnosti banka poskytuje svoje služby prostredníctvom 49 pobočiek.

Medzi prioritami banky na tento rok je udržanie priaznivej situácie v oblasti likvidity a kapitálu pri zvyšovaní profitability úverového portfólia. Banka chce zároveň dokončiť rebranding a posilniť svoju pozíciu v oblasti retailu.

Zmena obchodného mena bola prvým krokom v procese niekoľkomesačného rebrandingu. Ďalším krokom bolo predstavenie nového loga banky a novej vizuálnej identity. Celý proces sa zavŕši v lete 2012.

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banka Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta.

Akcie banky však Penta nadobudla až 31. marca 2011, pričom v súčasnosti vlastní už zhruba 94 % akcií. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku.