Príspevok do druhého piliera sa zníži na štyri percentá

21.6.2012

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Príspevok do druhého dôchodkového piliera sa zníži zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy. Po rokovaní Rady solidarity a rozvoja to uviedol premiér Robert Fico.

Stane sa tak podľa neho asi už od začiatku októbra tohto roka. Sporitelia si však budú môcť z vlastných čistých príjmov doplácať ďalšie dve percentá, o ktoré sa im zníži základ dane.

„Máme šokujúce analýzy, ktoré potvrdzujú, do akej miery je nevýhodný druhý pilier a ako sú znehodnocované peniaze a aká je perspektíva,“ povedal premiér.

Rozhodnutie o znížení príspevkov do kapitalizačného piliera je preto podľa neho veľmi správne. „Robíme ho predovšetkým kvôli konsolidácii celého dôchodkového systému, o ktorom samotná Rada solidarity a rozvoja povedala, že je finančne neudržateľný,“ povedal Fico.

Rada solidarity podľa Fica prerokovala aj zmeny v prvom, štátnom, priebežnom dôchodkovom pilieri. „Do roku 2017 sa v žiadnom prípade nebude zvyšovať vek pri odchode do dôchodku,“ povedal.

Od roku 2017 sa však vek odchodu do penzie bude automaticky posúvať podľa toho, ako sa bude zvyšovať priemerný vek dožitia. „Ak budú ľudia dlhšie žiť, tak tým sa bude postupne posúvať vek odchodu do dôchodku,“ povedal predseda vlády. Od 1. januára 2014 chce kabinet zaviesť minimálny dôchodok vo väzbe na počet odpracovaných rokov.

Vláda Roberta Fica tiež zavedie zvyšovanie všetkých dôchodkov o rovnakú pevnú sumu. V súčasnosti sa pritom dôchodky zvyšujú z polovice podľa rastu priemernej mzdy a z druhej polovice podľa inflácie.