Problémy Cypru by sa nemali podceňovať, tvrdí Juncker

VIEDEŇ 30. januára (WEBNOVINY) – Cyprus by mohol spôsobiť eurozóne ďalšie problémy v prípade, že v krátkom čase neuzavrie dohodu o medzinárodnej finančnej pomoci.

V stredu to vyhlásil bývalý šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker. „Problém Cypru by sa nemal podceňovať,“ povedal Juncker v rozhovore pre stredajšie vydanie rakúskeho denníka Kleine Zeitung.

„Ak definitívne nevyriešime problémy na Cypre, tak existuje riziko, že sa bude, hoci aj z tejto veľmi malej ekonomiky, šíriť nákaza,“ povedal Juncker s tým, že čas beží.

Cyprus rokuje s medzinárodnými veriteľmi o úverovom programe v objeme 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky.

Tamojšia vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Cyperskej ekonomike by za určitých podmienok mohlo pomôcť aj Rusko.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...