Problémy s pôžičkami riešime s rodinou

7.11.2012

BRATISLAVA 7. novembra (WBN/PR) – Rodina a priatelia sú tými, na ktorých sa najčastejšie (44%) obraciame pri problémoch so splácaním pôžičiek. Viac ako štvrtina opýtaných (27%) sa snaží dohodnúť priamo s veriteľom o odklade splátok. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu finančných zvyklostí slovenských domácností, ktorý pre spoločnosť Provident Financial realizovala agentúra FOCUS.

Minulý rok si požičala takmer štvrtina rodín (23%), pričom však každá štvrtá domácnosť mala problémy svoje záväzky splácať. Potvrdili to v prieskume zväčša respondenti so základným vzdelaním s príjmom do 500 eur, najčastejšie vo veku od 45 do 54 rokov (23%).

„Požiadať o pomoc rodinu či známych v prípade problémov so splácaním pôžičky je pre mnohých prvou a prirodzenou voľbou. No často sa pomocou končia dobré vzťahy alebo dlhoročné kamarátstva, keď si dlžník nestojí za slovom. Odporúčame i v takýchto prípadoch podpísať zmluvu o pôžičke, o ktorú sa veriteľ v prípade nepríjemností môže oprieť,“ radí Pavol Škoda zo Školy rodinných financií.

Takmer pätina opýtaných (17%), ktorí sa zadlžili a neplatili záväzky načas siahla po ďalšom úvere, aby splatila alebo čiastočne znížila dlh na predošlej pôžičke. Iba 7% však si však pribralo prácu naviac, aby na dlhy zarobili a o niečo menej respondentov našlo východisko z problémov v predaji svojich vlastných vecí.

„Ak sa počas splácania úveru zmení vaša ekonomická situácia, je dôležité o tom informovať veriteľa – a to bezodkladne. Nečakajte, že sa problém nejako vyrieši sám. Takto to nefunguje. V tomto prípade sa všetko môže iba zhoršiť. V prípade úrazu, dlhodobej práceneschopnosti, v prípade, že prídete o prácu – ihneď kontaktujte finančnú inštitúciu a informujte ju o danej situácii. Každý zodpovedný veriteľ navrhne riešenia pre jednotlivé prípady. Ale, samozrejme, musí o nich vedieť. Tu naozaj nie je priestor na ostych. V našej spoločnosti v takomto prípade upravíme splátkový kalendár. Služba je bezplatná a zmena výšky splátok nemá vplyv na celkovú sumu, ktorú zákazník celkovo zaplatí. U nás zaplatí presne toľko, koľko má uvedené v zmluve,“ vysvetlila Diana Priechodská Brodnianska z Provident Financial.

Kde sme zadlžení
Dominujú spotrebné úvery (39%) a pôžičky od príbuzných (37%). Takmer štvrtina (22%) z tých, čo sa rozhodli zadlžiť sa, využila povolené prečerpanie na účte a približne pätina (18%) hypotekárny úver. Nasledujú kreditné karty (17%), pôžičky od nebankoviek (14%) a stavebný úver (12%).

Agentúra FOCUS pre spoločnosť Provident Financial s.r.o. uskutočnila v dňoch 21.2. – 27.2. 2012 prieskum verejnej mienky. Výberovú vzorku, ktorá bola vyberaná metódou kvótneho výberu, tvorilo 1036 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

O spoločnosti Provident Financial
Spoločnosť Provident Financial s.r.o. pôsobí na slovenskom trhu krátkodobých hotovostných pôžičiek do domácností od roku 2001. Pôžičky poskytuje na základe transparentných zmlúv, bez účelu, bez ručiteľa, bez skrytých poplatkov. Zákazník v okamihu uzatvorenia zmluvy pozná konečnú čiastku, ktorú zaplatí. Na Slovensku zabezpečuje zázemie spoločnosti 300 zamestnancov a vyše 1400 obchodných zástupcov. Výška hotovostnej alebo bezhotovostnej pôžičky sa pohybuje od 140 do 1 500 Eur s dĺžkou splácania 45 alebo 60 týždňov.