Produkcia francúzskeho priemyslu v januári klesla

PARÍŽ 11. marca (WEBNOVINY) – Francúzska priemyselná produkcia v januári oproti decembru o 1,2 % oslabila, pričom negatívne na ňu pôsobila slabá výroba automobilov a produkcia agrosektora.

Januárový medzimesačný pokles priemyslu krajiny bol najprudší od septembra. Trh pritom očakával, že produkcia priemyslu Francúzska bude v januári stagnovať. Výroba áut sa zmenšila o 13,5 %.

Podľa analytikov pokles celkovej francúzskej priemyselnej výroby bol ďalším znakom toho, že ekonomika krajiny by mohla upadnúť do recesie po tom, ako hrubý domáci produkt Francúzska v záverečnom štvrťroku minulého roka oslabil o 0,3 %.

„Táto nepriaznivá správa je v súlade s prieskumami, ktoré ukázali zhoršenie podnikateľskej dôvery. Domnievame sa, že priemyselná produkcia pravdepodobne zostane slabá,“ povedala Helene Baudchonová, ekonómka BNP Paribas.

Francúzska priemyselná výroba za trojmesačné obdobie novembra až januára v medziročnom porovnaní klesla o 4,6 %.

„Trend oslabovania je od prvého štvrťroka 2011 naozaj znepokojujúci. Nie je to dobrý štart do roka 2013,“ konštatoval Philippe Waechter, hlavný ekonóm Natixis Asset Management.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...