Produkcia ropy v Rusku sa v marci nezmenila

2.4.2012

MOSKVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Produkcia ropy v Rusku dosiahla v marci výšku 10,36 mil. barelov denne (bpd) a oproti februáru ostala nezmenená.

Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnilo ruské ministerstvo energetiky. Už tretí mesiac po sebe tak úroveň dennej produkcie ropy v Rusku dosahuje najvyššiu úroveň od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Podľa ministerstva tak bola produkcia ropy v marci vo výške 43,8 mil. ton. Produkcia zemného plynu sa v marci vyšplhala na 2 mld. metrov kubických denne a za celý mesiac teda na 62,19 mld. metrov kubických.

Rusko zvýšilo dennú produkciu ropy na 10,36 mil. (bpd) v januári a odvtedy ju udržiava na rekordnej úrovni. Predchádzajúce rekordy na úrovni 10,34 mil. bpd dosiahlo Rusko v novembri a októbri minulého roka.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) dosiahla ťažba ropy v Rusku rekordnú úroveň 11,41 mil. barelov denne v roku 1988, kedy bola krajina ešte súčasťou Sovietskeho zväzu. Podiel Ruska na celkovej produkcii ropy v bloku bol 90 %.