Protesty v Európe si vyžiadali desiatky zranených

15.11.2012

MADRID 15. novembra (WEBNOVINY) – Ostré strety medzi španielskou políciou a demonštrantami vypukli v stredu v noci v Madride po ukončení generálneho štrajku, ktorý včera postihol väčšinu krajín Európskej únie.

Státisíce demonštrantov zaplavili ulice hlavného mesta Španielska na protest proti úsporným opatreniam zameraným na zníženie rozpočtového deficitu. Odbory ich počet odhadli na vyše milión. Polícia musela zasiahnuť gumovými projektilmi proti protestujúcim, ktorí hádzali na policajtov fľaše a kamene.

Výsledkom násilných stretov bolo zatknutie 142 ľudí. Zranenia utrpelo 74 osôb, 43 z nich sú policajti.

Násilné strety sprevádzali aj demonštrácie v Portugalsku. Polícia v Barcelone musela taktiež zasiahnuť gumovými projektilmi proti demonštrantom, ktorí podpálili policajné auto. Zranenia utrpelo 48 osôb vrátane 21 policajtov, sedem ľudí bolo zadržaných.

V Taliansku si násilnosti vyžiadali 17 zranených policajtov. Obrovské demonštrácie sa konali vo vyše sto mestách. Do celoeurópskych štrajkov sa zapojili milióny členov odborových zväzov v 23 členských štátoch EÚ. Protest dostal názov Európsky deň akcie a solidarity a jeho cieľom bolo vyjadrenie nesúhlasu so zvyšovaním daní a znižovaním verejných výdavkov.

Obrazom: Protest v Španielsku