Protimonopolný úrad prešetril banky, údajne sa dohadovali

22.10.2013

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uskutočnil v minulom týždni neohlásené inšpekcie v podnikateľských priestoroch niektorých spoločností pôsobiacich v sektore bankovníctva.

Dôvodom pre vykonanie inšpekcií bolo podľa hovorkyne PMÚ Aleny Sedlákovej podozrenie, že medzi subjektmi dochádza ku komunikácii, ktorá môže mať za následok dohodu o spoločnom postupe pri stanovovaní poplatkov za služby pre fyzické osoby. Uvedené podozrenia sa týkajú možného porušenia národného, ako aj európskeho súťažného práva.

V stanovisko PMÚ sa uvádza, že prešetrovanie je v súlade s prioritizačnou politikou úradu. V jej rámci sa úrad zameriava na zabezpečenie efektívneho súťažného prostredia na finančných trhoch.

„Finančný sektor predstavuje jeden z najdôležitejších sektorov ekonomiky a konkurenčné prostredie je jedným zo základných predpokladov jeho fungovania,“ povedala Sedláková a doplnila, že dianie na finančných trhoch a správanie sa subjektov, ktoré na nich pôsobia, má dopad na široké spektrum spotrebiteľov, a to od bežných občanov, cez podnikateľov až po orgány štátnej správy a samosprávy.

Skutočnosť, že úrad uskutočnil inšpekcie, však podľa Sedlákovej neznamená, že dotknuté subjekty porušili súťažné pravidlá, ani neprejudikuje o záveroch prešetrovania. „Úrad v tejto fáze neposkytuje o prešetrovaní bližšie informácie,“ uzavrela hovorkyňa PMÚ.