Prvý a druhý pilier sa o dobrovoľné príspevky pobijú

30.9.2012

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Zavedením dobrovoľného dvojpercentného, daňovo zvýhodneného príspevku v druhom pilieri od začiatku budúceho roka vznikne súťaž medzi druhým a tretím dôchodkovým pilierom.

Uviedol to generálny riaditeľ doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) Stabilita Miloš Krššák. „Myslím si, že súťaž bude najmä o výnosoch,“ povedal. V treťom, dobrovoľnom penzijnom pilieri sú podľa neho v porovnaní s druhým pilierom síce vyššie poplatky, ale aj oveľa vyššie výnosy.

Doplnkové dôchodkové spoločnosti podľa Krššáka diskutujú s rezortom práce a sociálnych vecí o tom, že by sa opäť zaviedla daňová úľava aj v treťom penzijnom pilieri. Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian ešte v júni tohto roka povedal, že vláda uvažuje o návrate daňového zvýhodnenia v treťom pilieri, však iba do sumy 120 eur ročne.

„Ak by sa to zrovnoprávnilo, tak si klient môže povedať, že bude mať v treťom pilieri napríklad štyri percentá a v druhom pilieri možno dve percentá,“ povedal šéf DDS Stabilita.

Príspevky do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku septembra znížili z 9 % na 4 % z hrubej mzdy sporiteľa. Štvorpercentná príspevková sadzba má platiť do konca roka 2016. Od roku 2017 sa má príspevková sadzba každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na konečných 6 % v roku 2024. Súčasne je možné od začiatku septembra do konca januára budúceho roka do kapitalizačného piliera vstúpiť, ako aj z neho vystúpiť.

Ďalšie zmeny čakajú druhý pilier od začiatku budúceho roka. Zvýši sa poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor. Menej si pritom bude z prostriedkov určených na dôchodkové sporenie účtovať aj Sociálna poisťovňa.

Tá si v súčasnosti ponecháva 0,5 % z výšky príspevku na vlastnú správu. Po novom bude poisťovňa tvoriť svoj správny fond len z 0,25 % z výšky príspevku na penzijné sporenie.