Prvý krok Európskeho bankového dohľadu spravíme v roku 2014

30.11.2012

BERLÍN, FRANKFURT 30. novembra (WEBNOVINY) – Nový európsky bankový regulačný orgán, ktorý by mal vzniknúť pod strechou Európskej centrálnej banky (ECB), nebude pripravený na fungovanie pred rokom 2014.

Povedal to vo štvrtok člen Rady guvernérov ECB Jörg Asmussen. Prenesenie dozoru nad bankami v 17 krajinách eurozóny na ECB by bolo prvým z troch pilierov budúcej bankovej únie a lídri EÚ sa dohodli na tom, že tento krok sa spraví do konca roka, aspoň z právneho hľadiska.

Je pravdepodobné, že stretnutie ministrov financií eurozóny, ktoré je naplánované na najbližší utorok, prinesie aspoň základnú politickú dohodu, povedal Asmussen, ktorý je jedným z hlavných vyjednávačov ECB na tému väčšej integrácie eurozóny.

„Potom bude treba ešte urobiť množstvo práce na detailoch a implementácii a realisticky očakávam, že európsky bankový dohľad nebude schopný naplno pracovať do začiatku roka 2014,“ dodal Asmussen na výročnej recepcii jednej z nemeckých bankových asociácií.

ECB v stredu navrhla podmienky prebratia dohľadu nad bankami v Európe, tie sú však v konflikte s požiadavkami Nemecka a Veľkej Británie. Niektorí predstavitelia ECB na čele so šéfom nemeckej centrálnej banky Jensom Weidmannom sa tiež obávajú, že dohľad je v konflikte s úlohou banky v menovej politike eurozóny. „Musí vzniknúť striktné rozdelenie nových úloh ECB v bankovom dohľade a jej úloh v menovej politike,“ komentovala obavy banka.