PSA plánuje predať svoju najziskovejšiu divíziu Rusom

20.9.2012

PARÍŽ 20. septembra (WEBNOVINY) – Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën rokuje s ruskou štátnou železničnou spoločnosťou o predaji 75-percentného podielu svojej logistickej divízie Gefco za 800 mil. eur.

Týmto krokom chce francúzsky koncern znížiť dlh a pokryť rastúce straty. PSA o tom informovala vo štvrtok.

Gefco, ktorá je najziskovejšou divíziou koncernu, by tak najskôr v rámci dohody vyplatila PSA špeciálne dividendy v sume 100 mil. eur.

Zdroj oboznámený s rokovaniami pre agentúru Reuters ešte v utorok povedal, že PSA je blízko k dohode o predaji spoločnosti Gefco podniku Russian Railways po tom, ako ruská firma prekonala všetky ostatné ponuky.

„Gefco vďaka tejto transakcii ďalej posilní svoju stratégiu geografickej expanzie v Číne, Indii a Latinskej Amerike a tiež zrýchli svoj rast vo východnej a strednej Európe, obzvlášť v Rusku,“ uvádza PSA.

Centrála spoločnosti Gefco zostane vo Francúzsko a nezmení sa tiež manažment a jej prezident. PSA už predtým informovala, že plánuje získať z predaja väčšinového podielu v spoločnosti Gefco a iných aktív 1 mld. eur.

Francúzska automobilka má na Slovensku závod v Trnave, ktorý je technologicky najnovší v skupine PSA Peugeot Citroën. Strategická investícia, ktorú francúzsky koncern oznámil v januári 2003, dosiahla do začatia výroby 700 mil. eur. V júni 2006 sa začala výroba modelu Peugeot 207.

Skupina Gefco zabezpečuje komplexné riešenia logistiky v rámci dodávateľského a odberateľského reťazca. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom firmy Gefco Slovakia, ktorá má pobočky v Bratislave, Trnave, Žiline, Kechneci i Poprade.