R. Fico garantoval V4, že neprekročíme trojpercentný deficit

VARŠAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Slovenský premiér Robert Fico považuje za legitímne, aby sa najbližšie roky otvorila otázka tempa konsolidácie.

No Slovensko by sa na takejto diskusii zúčastnilo len vtedy, ak budú pravidlá tempa konsolidácie platiť pre všetkých bez výnimky. Povedal to na tlačovej besede vo Varšave po stretnutí premiérov krajín V4 a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

„V krajinách, kde sú nízke mzdy a nízke dôchodky je konsolidácia verejných financií veľmi bolestivá,“ povedal Fico. Podľa neho spôsob, akým sa konsolidujú verejné financie, ide proti hospodárskemu rastu. „Preto považujem za legitímne, aby sa aj v roku 2014, aj neskôr otvorila otázka tempa konsolidácie verejných financií, ale len za podmienky, a vtedy sa Slovensko na tejto diskusii zúčastní, že by platili pravidlá, ktoré sa budú týkať všetkých členských štátov eurozóny a nebudú z toho žiadne výnimky,“ povedal.

Fico vo Varšave zároveň vyhlásil, že Slovensko v roku 2013 neprekročí pri deficite hranicu tri percentá HDP. „Za vládu Slovenskej republiky chcem zagarantovať, že deficit v roku 2013 bude pod tri percentá HDP. Tento záväzok dodržíme,“ dodal.

Slovenský premiér Robert Fico je v utorok vo Varšave na summite predsedov vlád krajín V4, ktorý je rozšírený aj o stretnutie s Angelou Merkelovou a Francoisom Hollandom. Poľský, slovenský, český a maďarský premiér mali spoločný pracovný obed, po ktorom nasledovalo stretnutie s Merkelovou a Hollandom.

Politici diskutovali o agende EÚ, vrátane prípravy marcovej Európskej rady. Hlavnými témami boli konkurencieschopnosť v Európe, budúcnosť Hospodárskej a menovej únie a tiež výsledky nedávneho pracovného stretnutia ministrov obrany krajín V4, ktoré sa týkalo aktuálnych otázok spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky.

Dnešné stretnutie vo Varšave ukončí spoločná večera u poľského prezidenta Bronislawa Komorowského.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...