Rafinérie pri ropovode Družba môžu prísť o ruskú ropu

13.10.2012

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Rafinérie napojené na ropovod Družba môžu ľahko prísť o ruskú ropu, lebo naftárske spoločnosti hľadajú iné tranzitné trasy.

Informoval o tom riaditeľ strategického plánovania spoločnosti Gazprom Neft Trading Aleksej Kornenkov na odbornej konferencii v Ženeve.

„Ak by som mal rafinériu pri Družbe, teraz by som ju predal,“ povedal podľa maďarského portálu index.hu.

Podľa predstaviteľa Gazpromu, v minulosti diktovali kupujúci, kým teraz predajcovia sú v pozícii, aby sa rozhodli pre tranzitnú trasu. Kornenkov tvrdí, že rafinérie napojené na ropovod Družba sa čoskoro dostanú pod cenový tlak, aj keď zatiaľ to tak nie je.

Ropovodom denne pretečie 1 mil. barelov ruskej ropy do rafinérií v Maďarsku, Poľsku, Slovensku, Nemecku a Česku. V treťom štvrťroku tohto roku sa transport ropy znížil o 12,5 %.

Ropu z Družby podľa portálu index.hu spracováva viacero závodov spoločnosti MOL. Z nich je najväčší závod v Százhalombatte, fungujúci od roku 1965, s kapacitou 8,1 mil. ton ročne. V súčasnosti je to jediný závod v Maďarsku, kde sa destiluje ropa. Kapacita bratislavskej rafinérie Slovnaft je 6,1 mil. ton ročne.