Rakúsko je za bankovú úniu aj za spoločné dlhopisy

18.6.2012

VIEDEŇ 18. júna (WEBNOVINY) – Eurozóna potrebuje efektívnu bankovú úniu, ktorá jej pomôže zvládnuť dlhovú krízu, a prvý krok by sa mohol podniknúť v tomto roku.

Pre nedeľník Österreich to povedal rakúsky kancelár Werner Faymann.

„Najlepším dôsledkom dlhovej krízy by bola banková únia s dvoma hlavnými cieľmi: Silným, nezávislým bankovým dohľadom a celourópskymi zárukami za vklady,“ uviedol.

Na otázku, o akom časovom horizonte pri tom uvažuje, odpovedal: „Pre dohľad by bola realistická jeseň, a to by bol prvý nevyhnutný a logický krok smerom k bankovej únii.“

Faymann, ktorý je sociálnym demokratom vládnucim v koalícii s konzervatívnymi stranami, zároveň vyjadril nespokojnosť s tým, že mnohé krajiny v Európe nie sú schopné financovať opatrenia na podporu rastu, pretože musia príliš veľa platiť za obsluhu svojho dlhu.

Iné krajiny, napríklad Nemecko, Rakúsko a Holandsko, sú schopné požičiavať si za úroky na úrovni zhruba 2 %, poznamenal. „To je dôvodom, prečo je tak dôležitý spoločný prístup k obsluhe dlhu,“ povedal kancelár bez bližších podrobností.

Myšlienka spoločných európskych dlhopisov je kontroverzná. Nemecká kancelárka Angela Merkelová takýto krok vylučuje, čím sa dostáva do sporu s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.